- Free delivery from 50 €
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
- measurements: 70 x 41 x 4 cm
- material core: cold foam
- material cover: terry cloth
- care instructions: Cover machine washable up to 60°C, suitable for tumble dryer
- suitable for allergy sufferers
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Brand: | Alvi |
| Mattress size: | 40 x 70 cm |
| Cover removable: | Removable |
| Scope of delivery: | Stubenwagen-Matratze |
| Material core: | Cold foam |
| Ironing: | Do not iron |
| Tumble drying: | Tumble dry - low temperature |
| Color: | White |
| Product type: | Bassinet mattresses |
| Product dimensions (L x W x H): | 70.00 x 41.00 x 4.00 cm |
| Material mattress cover: | Frottee |
| Washing instructions: | Machine wash at max. 60 °C |
| Our product code: | 062025000008 |
|---|---|
| Alvi product code: | 22701 |
| EAN/GTIN: | 4010395200257 |
| Our product code: | 062025000008 |
|---|---|
| Alvi product code: | 22701 |
| EAN/GTIN: | 4010395200257 |