- Free delivery from 50 €
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
Your baby will lie especially comfortably on the HygienAir crib and cradle mattress from Alvi. The mattress core is made of odorless cold foam, which is particularly well ventilated. Thanks to the high elasticity, the support pressure is well distributed on the lying surface and your child feels completely comfortable. The white cover made of terry cloth is cuddly-soft and removable. You can machine wash it up to 60 °C - so it is ready for use again in no time.
- Dimensions: 50 x 90 x 4 cm
- Material core: cold foam
- Material cover: terry cloth
- Care instructions: Cover machine washable up to 60 °C, suitable for tumble dryer
- suitable for allergy sufferers
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Brand: | Alvi |
| Product type: | beistellbettmatratze,babywiegenmatratze |
| Mattress size: | 50-90 cm |
| Product dimensions (L x W x H): | 90 x 50 x 4 cm |
| Material core: | Cold foam |
| Material mattress cover: | Frottee |
| Cover removable: | Removable |
| Washing instructions: | Machine wash at max. 60 °C |
| Tumble drying: | Tumble dry - low temperature |
| Ironing: | Do not iron |
| Scope of delivery: | Beistellbett-/Wiegen-Matratze |
| Color: | weiss |
| Our product code: | 062025000017 |
|---|---|
| Alvi product code: | 23705 |
| EAN/GTIN: | 4010395200899 |
| Our product code: | 062025000017 |
|---|---|
| Alvi product code: | 23705 |
| EAN/GTIN: | 4010395200899 |