- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
- 175° recline position supports relaxed and ergonomic lying on long journeys
- One-hand operation makes turning and adjusting easier in everyday life
- ISIP side impact protection absorbs impact forces for additional safety
- OEKO-TEX certified fabrics provide breathable and skin-friendly comfort
- Made in Germany combines high-quality workmanship with reliable safety
Safe on the go from baby to toddler age
The Reboarder car seat Alera X1 from Recaro was developed in Germany and accompanies children from about 3 months up to 4 years safely and comfortably in everyday life. The well-thought-out safety concept combines modern technology with high user-friendliness and supports relaxed family journeys on both short and long trips.
Ergonomic comfort with 175° recline
The fully adjustable recline position of up to 175° allows for an especially relaxed lying position in the rear-facing position. This optimally supports the spine and your child can rest or sleep comfortably even on longer journeys. At the same time, the integrated air circulation improves the seating climate and ensures pleasant comfort in warm temperatures.
Easy operation for relaxed family moments
Thanks to the practical one-hand operation, seat rotation and recline position can be adjusted particularly easily. An integrated control button facilitates switching between different positions and makes use in everyday family life significantly more comfortable. This makes getting in and fastening quick and uncomplicated.
Breathable materials and high side impact protection
The removable and washable fabric cover meets the OEKO-TEX Standard 100 and impresses with breathable, skin-friendly materials for sensitive children's skin. The integrated ISIP system efficiently absorbs side impact forces and increases safety in side collisions. This way, the Alera X1 combines high comfort with reliable protection on every journey.
- Reboarder car seat Alera X1
- Isofix base
- Reboarder car seat Alera X1
- Isofix base
| Recommended age max.: | 48 month(s) |
|---|---|
| Recommended age min.: | 3 month(s) |
| Car seat group: | Group 0+/1 |
| Approved for air travel: | no |
| Features: | Headrest, Safety harness, Seat reducer cushion, Side-impact protection, Padded shoulder straps |
| Installation direction: | Forward & rear facing |
| Functions: | Grow-along, Rotating, Reclining function |
| Product group: | 3 |
| Restraint method: | Five-point harness |
| European safety standard: | ECE R129 (i-Size) |
| Cover removable: | Removable |
| Seat width adjustability: | Not adjustable |
| Reclining position: | 1 |
| Backrest adjustability: | 3x adjustable |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 12 kg |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Color: | Black |
| Child's height: | 61 - 105 cm |
| Child's weight: | 9 - 18 kg |
| Installation method: | Isofix base, Support leg |
| Product type: | Reboard car seats |
| Material cover: | 100% Polyester |
| Product dimensions (L x W x H): | 65.00 x 44.00 x 69.00 cm |
| Additional care instructions: | Mit feuchtem Tuch abwischbar |
| Washing instructions: | Machine wash - gentle or delicate at max. 30 °C |
| Backrest length: | 43.00 - 56.00 cm |
| Brand: | Avova |
| Shipping Date: | 24.05.2026 |
| Our product code: | 202611910002 |
|---|---|
| Avova product code: | A1120034 |
| EAN/GTIN: | 4260621465442 |
WARNINGS & SAFETY INSTRUCTIONS
WARNING!
• To ensure your child is properly protected, it is absolutely necessary to use the child seat as described in the accompanying instructions. Please read the instructions completely before using the child seat!
• Approval according to UN R129, i-Size
• This child seat may only be used rear-facing up to the age of 15 months! Only from the age of 16 months and a child height of 76 cm may the seat also be used forward-facing.
• Usage areas:
approx. 3 months - approx. 4 years / 61 - 105 cm, rear-facing with integrated 5-point harness system
16 months - approx. 4 years / 76 - 105 cm, forward-facing with integrated 5-point harness system
5-point harness / product use up to max. 20 kg body weight
• Installation:
approx. 3 months - approx. 4 years / 61 - 105 cm, Isofix and support leg, use of 5-point harness system
• The support leg must always have direct contact with the floor. No objects or gaps are allowed between the vehicle floor and the support leg. If your vehicle has storage compartments in the footwell, please contact the vehicle manufacturer. In case of doubt, please use another vehicle seat.
• The use of the child seat on rear-facing vehicle seats or on seats arranged transverse to the direction of travel is not permitted!
• Do not use the child seat rear-facing on a seat with an activated front airbag. This must first be deactivated. In an accident, the large-volume front airbag can deploy explosively and seriously injure or even kill the child. Side airbags do not need to be deactivated.
• The harness system cannot be removed! Never remove individual components of the harness system!
• Adjustment between sitting and lying position during the journey is expressly prohibited for safety reasons! • Never leave your child unattended in the child seat!
Even if you leave the child alone in the car for only a few minutes, there is already a risk of heat stroke!
• The plastic parts of the child seat can heat up in sunlight. The child can burn themselves on them. Protect the child and the child seat from intense sunlight, e.g. by placing a light cloth over the seat or attaching an original summer cover.
• The child seat must never be used without a cover. The seat cover is a safety feature and may only be replaced with an original AVOVA seat cover.
• As the child grows, the headrest of the child seat must be adjusted from time to time.
• Make sure that the straps are not twisted and lie flat against the child's body.
• Always fasten the child seat correctly in the vehicle, even when it is not in use. Unsecured parts can injure other passengers and yourself even during an emergency brake or minor impact.
• The child seat should be replaced if it has been involved in an accident. An accident can damage the product without leaving visible traces.
• Keep packaging material out of reach of children, as there is a choking hazard!
Remove all bags and packaging materials before use.
| Our product code: | 202611910002 |
|---|---|
| Avova product code: | A1120034 |
| EAN/GTIN: | 4260621465442 |
Secret Deal
€