- Free delivery from 50 €
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
The Compact high chair in gray from Badabulle shines with all its compactness with many useful features. 5-fold height adjustable your little one always sits at the right height - whether at the table or on the couch. Thanks to the 2-fold adjustable backrest you bring your little treasure in the right position. You can also adjust the tray in 3 positions or even remove it to make it easier to clean. Your little one is held securely in the chair by a 5-point harness. Assembly and disassembly is child's play thanks to its simple motion sequence. By folding horizontally, a very flat and small pack size is achieved, so that the compact high chair is also ideal for travel. You can also remove the cushion and wash it at 30 °C in the machine.
Material- chair: metalMaterial
- tray: polypropylene (PP)Material
- Kisssen: 100% polyesterCare instructions
- : machine washable at 30 °C
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Brand: | Badabulle |
| Product type: | klapphochstuhl |
| Max. child weight: | 15 kg |
| Features: | essbrett,zusaetzliches-tablett |
| Tray: | Included, removable, adjustable |
| Seat height adjustable: | 5-fach-verstellbar |
| Backrest position: | 2-fach-verstellbar |
| Wheels: | Not included |
| Safety bar: | Not available |
| Safety type: | Five-point harness |
| Product dimensions (L x W x H): | 76 x 65 x 102 cm |
| Material cover: | 100% Polyester |
| Cover removable: | Removable |
| Washing instructions: | Machine wash at max. 30 °C |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Ironing: | Do not iron |
| Scope of delivery: | Hochstuhl |
| Color: | grau |
| Recommended age min.: | 6 month(s) |
| Our product code: | 201800000013 |
|---|---|
| Badabulle product code: | B010700 |
| EAN/GTIN: | 3661276153400 |
| Our product code: | 201800000013 |
|---|---|
| Badabulle product code: | B010700 |
| EAN/GTIN: | 3661276153400 |