Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
The most important at a glance
- usable for a long period: from birth up to approx. 4 years (from 0 to 18 kg body weight)
- tested safety: rated satisfactory (2.8) by ADAC (issue 5/2022) in a test with 30 car seats & recommended by kidsgo with a rating of 1.7 (2/2022)
- very back-friendly & easy to handle: rotates 360° with just 1 hand
- growing & adjustable with adjustable headrest, automatically growing 5-point harness system & seat reducer
- very comfortable seating thanks to the side ventilation in the seat shell, 5 different recline angles in both travel directions and much more.
The safe companion in the car for 4 years
In the Graco Reboarder Car Seat Turn2Me Group 0+/1 including seat reducer, your little explorer can comfortably travel in the car from birth. The reboarder can be used up to a maximum weight of 18 kg and thus up to approx. 4 years. Up to a weight of 9 kg, your little one sits rear-facing; from approx. 1 year (9 to 18 kg), sitting in both directions is possible.
Tested safety: The Turn2Me was rated satisfactory (2.8) by ADAC (issue 5/2022) in a test with 30 car seats and recommended by kidsgo with a rating of 1.7 (2/2022).
Especially practical: The reboarder features a 360° rotation function, allowing you to turn it completely. This protects your back, makes placing in, buckling up, and lifting out your favourite easier, and it can be turned to the correct travel position in seconds.
Growing, comfortable & well secured
No matter which direction your little one travels in the seat, the Turn2Me can be comfortably adjusted to 5 recline angles as needed. Side ventilation slots make journeys pleasant even on hot summer days. For the smallest, a soft seat reducer is also included, offering additional protection in the seat. When your child grows and needs more space, you can simply remove it. The headrest can also be adjusted in height with just 1 hand to suit your child’s growth.
Your little one is secured with a padded 5-point harness system that automatically grows with the adjustment of the headrest. Additional safety is provided by the integrated side impact protection. The car seat can be attached with one click to the included ISOFIX base. The support leg on the base can be adjusted in 12 steps, giving the seat even more stability. Colour indicators show you whether everything is correctly latched and secured.
What you should know
- Recommended age: from birth up to approx. 4 years (from 0 to 18 kg body weight)
- Certification: ECE R44/04 Group 0+/1
- Attachment: with integrated ISOFIX base station
- Travel direction: rear-facing from birth, forward-facing possible from 9 kg
- Features: growing 5-point harness system, multi-adjustable headrest, side impact protection, 360° rotation mechanism, adjustable in 5 recline angles, side ventilation slots, seat reducer, 12-step adjustable support leg, colour indicators for correct installation, removable cover
- Care instructions: cover machine washable at 30°C, not suitable for tumble drying, do not iron
Delivery contents:
- Graco Reboarder Car Seat Turn2Me Group 0+/1 - Charcoal
- Seat reducer
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Recommended age min.: | 0 month(s) |
| Recommended age max.: | 48 month(s) |
| Brand: | Graco |
| Car seat group: | Group 0+/1 |
| Approved for air travel: | no |
| Features: | Cup holder |
| Installation direction: | Forward & rear facing |
| Functions: | Grow-along, Rotating, Reclining function |
| Restraint method: | Five-point harness |
| European safety standard: | ECE R44/04 |
| Cover removable: | Removable |
| Seat width adjustability: | Not adjustable |
| Scope of delivery: | reboarder,gurtpolster,isofix-basis,Sitzverkleinerer |
| Reclining position: | 1 |
| Backrest adjustability: | Steplessly adjustable |
| Headrest adjustability: | 5x adjustable |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 12.33 kg |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Child's height: | 40 - 105 cm |
| Child's weight: | 0 - 18 kg |
| Installation method: | Isofix base |
| Product type: | Reboard car seats |
| Material cover: | 100% Polyester |
| Product dimensions (L x W x H): | 45.30 x 54.80 x 60.70 cm |
| Test result: | Rating: SATISFYING (2.8) ADAC - 05/2022 |
| Washing instructions: | Machine wash - gentle or delicate at max. 30 °C |
| Our product code: | 202300000266 |
|---|---|
| Graco product code: | GC1416HACHC000 |
| EAN/GTIN: | 5060624772092 |
| Our product code: | 202300000266 |
|---|---|
| Graco product code: | GC1416HACHC000 |
| EAN/GTIN: | 5060624772092 |
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.