Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
The most important at a glance
- usable for a very long time from about 3 up to approx. 12 years (100 - 150 cm)
- can be adjusted to your little one's growth with height-adjustable, ergonomic headrest
- safe travelling intuitive belt routing, Guard Surround Safety™ side impact protection elements and more
- very comfortable seating on softly padded covers & armrests
- with practical storage for drinks & snacks thanks to 2 cup holders
Safe seating comfort for growing world explorers
In the Joie i-Trillo i-Size in Moss, your little passenger can sit comfortably from about 3 years up to approx. 12 years. To keep up with your little one's growth, it is equipped with an adjustable headrest. The 3-point belt of your car makes the seat particularly safe. Since the car seat has a very slim design, up to 3 i-Trillo seats would even fit side by side on the back seat of an i-Size car.
- Recommended age: from approx. 3 up to about 12 years (100 - 150 cm)
- Installation: with 3-point vehicle belt, forward-facing
- Certification: according to test standard ECE R129/03
- Features: upper & lower belt guides, Guard Surround Safety™ side impact protection elements, padded armrests, washable seat cover
- Special features: 10-position adjustable headrest with proven safety concept, slim design, 2 cup holders
- Care instructions: cover removable & machine washable
Safety combined with pleasant comfort
When your child has the next growth spurt, the i-Trillo i-Size simply grows with them thanks to the 10-position adjustable headrest with just one hand movement.
Thanks to the clearly marked belt routing, you can see exactly how the vehicle belt must run correctly so that your little one is really properly secured. To ensure the belt always fits correctly during the journey, the clever belt routing system prevents slipping or twisting.
The padded headrest with side wings and the proven safety concept provides the sensitive head area with the necessary support. For extra protection, the Guard Surround Safety™ side impact protection elements absorb energy in the event of a crash. The comfortable, pleasant seating feeling in the Joie i-Trillo is complemented by the softly padded seat and padded armrests. Two cup holders offer your little one space for drinks and snacks. If the seat gets messy, you can bring the removable cover back to shining condition with a wash in the machine.
Scope of delivery:
Joie i-Trillo i-Size in Moss
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Color: | Green |
| Recommended age min.: | 36 month(s) |
| Recommended age max.: | 144 month(s) |
| Brand: | joie |
| Car seat group: | Group 2/3 |
| Approved for air travel: | No |
| Features: | Cup holder, Side-impact protection |
| Installation direction: | Forward facing |
| Functions: | Grow-along |
| Restraint method: | Vehicle belt |
| European safety standard: | ECE R129 (i-Size) |
| Cover removable: | Removable |
| Seat width adjustability: | Not adjustable |
| Scope of delivery: | kindersitz |
| Reclining position: | No |
| Backrest adjustability: | Not adjustable |
| Headrest adjustability: | 10x adjustable |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 4.5 kg |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Child's height: | 100 - 150 cm |
| Child's weight: | 15 - 36 kg |
| Installation method: | Vehicle seat belt |
| Product type: | Toddler & child car seats |
| Material filling: | 100% Polyester |
| Product dimensions (L x W x H): | 40.00 x 55.00 x 83.00 cm |
| Washing instructions: | Machine wash - gentle or delicate at max. 30 °C |
| Backrest length: | 62.00 - 83.00 cm |
| Our product code: | 202300001159 |
|---|---|
| joie product code: | C2002BAMOS000 |
| EAN/GTIN: | 5056080612522 |
| Our product code: | 202300001159 |
|---|---|
| joie product code: | C2002BAMOS000 |
| EAN/GTIN: | 5056080612522 |
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.