- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
The white high chair Heartbreaker combi by Roba is a real metamorphosis artist. You can quickly and easily conjure up a table-chair combination for your offspring from this great high chair. So your child can use the chair not only for eating, but also for playing and has a lot of fun with it.
Practical high chair with dining board
Awesome chair-table combination
The high chair can be quickly and easily converted into a chair with a matching table. Now your child can play, paint or read. The sturdy wooden chair is covered with an easy-care PU film, which you can easily wipe off if something goes wrong.
- Table dimensions: 54 x 44.5 x 44 cm
- Li>High chair dimensions: 50 x 44.5 x 88 cm
- Sitting chair: 27 cm
- Seat upholstery material: 65% polyester, 35% cotton with polyurethane coating
- Frame material: Laminated wood Decor white lacquered
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Brand: | Roba |
| Product type: | kombihochstuhl |
| Max. child weight: | 15 kg |
| Features: | essbrett,sitzauflage |
| Tray: | Included, removable, adjustable |
| Seat height adjustable: | Not adjustable |
| Backrest position: | Not adjustable |
| Footrest adjustable: | Not adjustable |
| Wheels: | Not included |
| Safety bar: | Not available |
| Safety type: | Three-point harness |
| Product dimensions (L x W x H): | 44 x 45 x 88 cm |
| Seat (L x W): | 30 x 25 cm |
| Weight: | 5 kg |
| Main material: | holz |
| Material cover: | 35% Baumwolle / 65% Polyester |
| Material cushion: | Schaumstoff |
| Cover removable: | Not removable |
| Washing instructions: | Mit feuchtem Tuch abwischen |
| Scope of delivery: | 1 Kombi-Hochstuhl,1 Essbrett,1 gepolsterte Sitzauflage |
| Color: | weiss |
| Recommended age min.: | 6 month(s) |
| Recommended age max.: | 36 month(s) |
| Our product code: | 015001000057 |
|---|---|
| Roba product code: | 7512W V111 |
| EAN/GTIN: | 4005317255651 |
| Our product code: | 015001000057 |
|---|---|
| Roba product code: | 7512W V111 |
| EAN/GTIN: | 4005317255651 |