- Free delivery from 50 €
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
The most important thing at a glance:
- wide and softly padded lying surface made of
- easy-care and water-repellent foil hard-wearing
- - can be washed off after each use additional
- quilted edge offers more lying comfort
The Foil Changing Mat - Happy Faces by Rotho Babydesign is beautiful and easy to clean at the same time. Since the pad is water-repellent, it can be wiped clean with warm soapy water after each changing session. In addition, it is skin-friendly and pleasantly soft padded, so that your baby lies especially comfortable during diaper changes. The additional quilted edge provides even more comfort.
- Dimensions: 85 x 72 x 5 cm
- Material foil: polyvinyl chloride (PVC)
- Material filling: fleece
- tested for harmful substances according to Öko-Tex Standard 100
- Care instructions: washable
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Brand: | Rotho Babydesign |
| Cover removable: | Not removable |
| Material type cover: | Wipeable fabric |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 0.7 kg |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Color: | Motifs, White |
| Product type: | Changing mats |
| Material type cover: | Folie |
| Material filling: | 100% Polyester-Vlies |
| Product dimensions (L x W x H): | 85.00 x 72.00 x 5.00 cm |
| Washing instructions: | Mit feuchtem Tuch abwischen |
| Product dimensions (L x W): | 85.00 x 72.00 cm |
| Our product code: | 202000003755 |
|---|---|
| Rotho Babydesign product code: | 1201240011 |
| EAN/GTIN: | 4250226045323 |
| Our product code: | 202000003755 |
|---|---|
| Rotho Babydesign product code: | 1201240011 |
| EAN/GTIN: | 4250226045323 |