- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
The Buggy Speed Plus - Pooh Tidy Time from Hauck is a light (7.4 kg) and very agile companion for your everyday life with toddlers. The backrest can be adjusted up to the lying position, so your child can sleep comfortably on longer tours. The canopy, 5-point harness and detachable safety bar provide protection. Practical: The Speed Plus folds up quickly and easily and is not only a great buggy for Disney fans.
- Recommended age: as soon as your child can sit
- Application: Suitable for paved paths (city and park)
- Equipment: Adjustable backrest and feet (reclining position), detachable safety guard, 5-point belt, soft top, shopping basket, suspension
- Special features: Lightweight (7.4 kg), beverage holder on slider included
Comfortable seat with reclining position
The soft padded seat offers your child a very comfortable position. You can move it into a comfortable reclining position with one hand. For this, the backrest can be adjusted in 4 steps and the foot rest in 3 steps. Now you can relax and sleep. The folding top protects your little one from wind and weather. Thanks to the integrated drink holder you have refreshments for yourself and your child
Perfect for the urban jungle
You quickly steer the 360-degree swivelling front wheels around obstacles or through crowds of people. On uneven paths they can be determined with a click, so that the buggy stays better in track. The soft suspension is located at the rear, skilfully compensating for small uneven areas. If you need to park the car safely, simply apply the parking brake.
Auf Shopping Tour you can store everything in the spacious shopping basket under the seat. The buggy itself can also be stowed away easily. It folds up quickly and easily.
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Brand: | Hauck |
| Licensed characters: | Winnie the Pooh |
| Color: | Black, Multicolor |
| Recommended age min.: | 6 month(s) |
| Recommended age max.: | 42 month(s) |
| Product type: | Pushchairs |
| Age recommendation: | From 6 - 9 months onwards |
| Max. child weight: | 15 kg |
| Carrycot: | Not available |
| Cocoon: | Not available |
| Car Seat: | Not available |
| Handle type: | 2 handles |
| Handle height: | - 108 cm (Height-adjustable handle) |
| Reversibility: | No |
| Safety harness: | Five-point harness |
| Bumper bar: | Included & removable |
| Backrest: | 4x adjustable (up to lie-flat position) |
| Footrest position: | 2x adjustable |
| Functions: | Adjustable backrest, Reclining position, Adjustable footrest |
| Quantity of wheels: | 4 |
| Type of tires: | Air chamber tires |
| Diameter of front wheels: | 13.5 cm |
| Diameter of rear wheels: | 13.5 cm |
| Front wheels: | Removable, swivel, lockable |
| Rear wheels: | Removable |
| Suspension: | Available |
| Locking brake: | Foot-operated |
| Handbrake: | Not available |
| Suitable terrains: | Paved even areas |
| Product dimensions (L x W x H): | 77 x 46 x 108 cm |
| Folded dimensions (L x W x H): | 110 x 35 x 30 cm |
| Reclining surface of seat (L x W): | 83 x 31 cm |
| Backrest length: | 46 cm |
| Seat surface (L x W): | 21 x 31 cm |
| Weight: | 7.4 kg |
| Main material: | Steel pipe |
| Material cover: | 100% Polyester |
| Cover removable: | Removable |
| Washing instructions: | Hand wash only at max. 30 °C |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Ironing: | Do not iron |
| Scope of delivery: | Schutzbügel, Getränkehalter, Einkaufskorb |
| Our product code: | 201600006543 |
|---|---|
| Hauck product code: | 135716 |
| EAN/GTIN: | 4007923135716 |
| Our product code: | 201600006543 |
|---|---|
| Hauck product code: | 135716 |
| EAN/GTIN: | 4007923135716 |