- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
- Hauck Alpha+ Highchair - Nature Grey
- Highchair Bouncer Newborn Seat
- Hauck Alpha+ Highchair - Nature Grey
- Highchair Bouncer Newborn Seat
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Recommended age min.: | 0 month(s) |
| Recommended age max.: | 6 month(s) |
| Shipping Date: | 31.03.2026 |
| Brand: | Hauck |
| Features: | Bouncer, Crotch strap, Newborn insert, Bumper bar |
| Safety type: | Five-point harness |
| Max. child weight: | 90 kg |
| Backrest position: | Not adjustable |
| Footrest adjustable: | 3x adjustable |
| Seat height adjustable: | 5x adjustable |
| Weight: | 7.5 kg |
| Max. seat height: | 55.00 cm |
| Required min. table height: | 70.00 cm |
| Tray: | Not included - available as accessory |
| Main material: | Wood |
| Product type: | Wooden high chairs |
| Material other parts: | Bouncer: Bezug aus 100% Baumwolle, Füllung aus 100% Polyester |
| Seat (L x W): | 23.00 x 44.50 cm |
| Product dimensions (L x W x H): | 56.00 x 48.00 x 795.00 cm |
| Our product code: | 202500002541 |
|---|---|
| Hauck product code: | 662960 |
| EAN/GTIN: | 4007923662960 |
WARNING - Alpha+
» Never leave your child unattended.
» Always use the safety belts.
» Risk of falling: Do not allow children to climb on the product.
» Do not use the product if all parts are not properly assembled and adjusted.
» Ensure that the product is not placed near open flames or other heat sources.
» There is a risk that the product may tip over if the child pushes their feet against a table or another object.
» To prevent suffocation, keep plastic covers away from children.
IMPORTANT INFORMATION
» Do not use the product before the child can sit upright unaided.
» Do not use the product if any part is broken, cracked, or missing.
» Any additional dishes not provided by the manufacturer must comply with EN 13210.
» For products with more than two wheels, the parking brake must always be used when the product is not being moved.
» Keep children away when folding/unfolding or assembling the product to avoid injury.
» The product is intended for use as a high chair for children who can sit upright unaided and for an age up to 3 years or a maximum weight of 15 kg.
» EN 14988:2017 + A2:2024
WARNING - Bouncer
» Never leave the child unattended.
» Do not use the product once the child begins to stand up.
» Never use this product on an elevated surface (e.g., a table).
» Always use the restraint system.
» Never use the toy bar to carry the product.
» Do not move or lift this product while the infant is inside.
» Do not let children play with this product.
» Do not leave the flexible carrying handles inside the product.
IMPORTANT INFORMATION
» Never let the child sleep in this product. This product is not a crib or cradle. If the child falls asleep, they should be placed in a suitable cot or crib.
» Do not use the product if any components are damaged or missing.
» Use only accessories and replacement parts approved by the manufacturer.
» EN 12790-1:2023 + EN 12790-2:2023
| Our product code: | 202500002541 |
|---|---|
| Hauck product code: | 662960 |
| EAN/GTIN: | 4007923662960 |