Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Usable from birth thanks to carrycot & later sports seat up to 22 kg
- Maximum driving comfort through frame-sprung rear & individually sprung front wheels
- PunctureProof™ puncture-proof tyres for worry-free trips on any surface
- Weatherproof on the go with UV protection 50+ hood & wind cover
- Practical organiser bag for all essentials always within reach
Smooth on the go – from the very beginning
With the Joie elara™ stroller set, you are perfectly equipped from birth. Your newborn lies safe and secure in the comfortable carrycot while you discover the world together.
Whether forest paths, cobblestones or city strolls – the combination of a frame-sprung rear axle and individually suspended front wheels ensures an especially smooth ride. This is supported by the puncture-proof, foam-filled tyres, allowing you to travel relaxed at all times.
Even in changeable weather, you remain flexible: the water-repellent, extendable hood with UV protection 50+ as well as the protective cover with fold-out wind guard provide reliable protection from sun, wind and rain.
Flexible growth & practical for everyday use
As soon as your baby grows, simply replace the carrycot with the sports seat. This can be mounted in both directions – either facing you for more closeness or forwards for curious explorers.
For relaxed breaks on the go, you can adjust the backrest in 5 positions and the leg rest so that your child can sit comfortably or lie almost flat.
The elara™ also impresses in everyday life with practical details: in addition to the large shopping basket, the organiser bag on the push handle offers additional storage space for everything that needs to be quickly at hand – from snacks to mobile phone.
- Elara Sport Stroller
- Ramble XL Carrycot
- Organizer Bag
- Adapter
- Rain Cover
- Elara Sport Stroller
- Ramble XL Carrycot
- Organizer Bag
- Adapter
- Rain Cover
| Recommended age max.: | 48 month(s) |
|---|---|
| Recommended age min.: | 0 month(s) |
| Cocoon: | Not available |
| Suitable terrains: | Countryside and forest |
| Carrycot: | Included |
| Features: | Adapter, Big wheels, Carrycot, Handlebar, Leather handlebar, Mattress, Pushchair seat unit, Rain cover, Bumper bar, Safety harness, Shopping basket, Swivel wheels |
| Functions: | Adjustable backrest, Adjustable footrest, Height-adjustable handlebar, Reclining function, Swivel Seat, Parent-facing & rear-facing, Collapsible |
| Handbrake: | Not available |
| Bumper bar: | Included & removable and swivel |
| Suspension: | Available |
| Product group: | 3 |
| Handle type: | Handlebar |
| Age recommendation: | From birth onwards |
| Rear wheels: | Removable |
| Type of tires: | Foam-filled tires |
| Safety harness: | Five-point harness |
| Locking brake: | Foot-operated (shoe-friendly) |
| Handlebar type: | Adjustable - telescoping |
| Quantity of wheels: | 4 |
| Cover removable: | Removable |
| Max. child weight: | 22 kg |
| Footrest position: | 2x adjustable |
| Reversibility: | Yes - reversible seat |
| Diameter of rear wheels: | 28.00 cm |
| Diameter of front wheels: | 20.00 cm |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 15 kg |
| Carrycot weight: | 3.55 kg |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Color: | Black |
| Backrest: | 5x adjustable (to lie-flat position) |
| Main material: | Aluminium, Polyester |
| Seat hood: | Extendable, With peep window, With sun visor, With ventilation holes |
| Front wheels: | Lockable, Swivel, Removable |
| Product type: | Strollers, Sport pushchairs |
| Handle height: | 100 cm - 108 cm (Adjustable - telescoping) |
| Hood carrycot: | Extendable, With peep window, With ventilation holes |
| Material cover: | 100% Polyester |
| Product dimensions (L x W x H): | 97.00 x 64.00 x 112.00 cm |
| Additional care instructions: | Mit feuchtem Tuch abwischbar |
| Washing instructions: | Hand wash at max. 30 °C |
| Folded dimensions (L x W x H): | 89.00 x 64.00 x 43.00 cm |
| Lying surface of carrycot (L x W): | 77.00 x 30.00 cm |
| Brand: | joie |
| Shipping Date: | 27.04.2026 |
| Our product code: | 202620000178 |
|---|---|
| joie product code: | S2437BARVN000 |
| EAN/GTIN: | 5056080624310 |
WARNINGS & SAFETY INSTRUCTIONS
WARNING!
Always use the harness system.
! Make sure all locks are engaged before use.
! The child must not play with this product.
! Check before use that the stroller, seat unit or child seat is properly attached.
! The product must be assembled by an adult.
! This product is suitable for children up to 22 kg or 4 years, whichever comes first.
! To avoid dangerous instability, do not load the storage basket with more than 4.5 kg.
! Never leave the child unattended.
! Always place only one child in the stroller at a time. Never place wallets, shopping bags, parcels or accessories on the handle or the hood.
! Do not use accessories not approved by the manufacturer.
! Use only spare parts supplied or recommended by the manufacturer.
! To avoid injury, ensure that the child is not nearby when folding or unfolding this product.
! Do not walk or skate while using this product.
! Newborns should be transported lying down; to do so, tilt the backrest to a horizontal position.
! The brake system must be engaged when placing or removing children.
! For car seats used in conjunction with a chassis, this vehicle does not replace a cot or baby crib.
If your child is tired, place them in a suitable stroller, cot or baby crib.
! The carrycot must no longer be used once the child is able to sit up unaided, turn over or support themselves on hands and knees.
Maximum child weight: 9 kg.
! Do not add an additional mattress unless recommended by the manufacturer.
! Any load attached to the handle and/or the back of the backrest and/or the sides of the vehicle affects the stability of the vehicle.
! The maximum capacity of the storage bag is 1.5 kg.
! Always securely fasten the shoulder strap and stow it when attaching the bag to the stroller.
! Do not let the long shoulder strap hang down when the bag is attached to the stroller to avoid choking hazard.
Remove all bags and packaging materials before use.
| Our product code: | 202620000178 |
|---|---|
| joie product code: | S2437BARVN000 |
| EAN/GTIN: | 5056080624310 |
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.