Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
- Breathable mesh fabric for a pleasantly cool carrying feeling
- Ergonomic frog-leg position (M-position) for healthy development
- 3 carrying options – flexible from newborn to 14 kg
- Magnetic fasteners for easy one-handed fastening
- Back-relieving thanks to padded straps & optimal weight distribution
Closeness that feels easy
With the Joie savvy™ lite air baby carrier, you give your baby exactly what it needs most: closeness, security and safety – while retaining maximum freedom of movement in everyday life.
The breathable mesh fabric ensures that neither you nor your baby gets sweaty – ideal for active days, walks or on the go in the city.
Ergonomic & grows with your child
Thanks to the adjustable seat strap, you can safely and comfortably carry your baby from 3.5 kg. The carrier supports the recommended spread-squat position (M-position) and thus promotes healthy hip and spine development.
With 3 carrying positions, the carrier adapts flexibly to your child’s growth – from newborn to a weight of 14 kg.
Comfort for you & your baby
The soft, elastic materials fit comfortably and allow a natural posture for your baby. At the same time, padded shoulder straps, a wide hip belt and crossable back straps ensure optimal weight distribution and noticeably relieve your back.
Especially practical for everyday use
A real highlight are the innovative magnetic fasteners: you can easily put the carrier on alone and securely fix your baby with just one hand – while holding them with the other hand.
- 3in1 Baby Carrier Savvy Lite Air - Indigo
- 3in1 Baby Carrier Savvy Lite Air - Indigo
| Recommended age max.: | 30 month(s) |
|---|---|
| Recommended age min.: | 0 month(s) |
| Way of fastening: | Buckles |
| Appropriate for use: | Frequently |
| Features: | Bib, Breathable fabric, Headrest, Waist / hip belt, M Position, Newborn insert, Padded shoulder straps, Sun shade |
| Functions: | Grow-along, Parent-facing & rear-facing |
| Product group: | 3 |
| Carrier type: | Full buckle |
| Max. child weight: | 14 kg |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 0.97 kg |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Color: | Grey |
| Carrying positions: | Front, Front (forward facing) |
| Main material: | Mesh, Polyester |
| Product type: | Baby carriers |
| Upper material: | Polyester |
| Padding: | Polyester |
| Waist length: | 56 - 170 cm |
| Additional care instructions: | Mit feuchtem Tuch abwischbar |
| Washing instructions: | Machine wash at max. 30 °C |
| Brand: | joie |
| Shipping Date: | 28.04.2026 |
| Our product code: | 202610480001 |
|---|---|
| joie product code: | V2326AAIND990 |
| EAN/GTIN: | 5056080689319 |
WARNINGS & SAFETY INSTRUCTIONS
WARNING!
RISK OF FALLING - Babies can fall out of the carrier through a wide leg opening. Follow the instructions for use.
• Adjust the leg openings so that they fit snugly around the baby's legs.
• Before each use, make sure all buckles, fasteners and adjustments are secure.
• Be especially careful when leaning or walking.
• NEVER bend at the waist; instead, bend your knees.
• Use this carrier only for children weighing 3.5 to 14 kg.
CHOKING HAZARD – small parts. Not for children under 3 years - Babies under 4 months can suffocate in this product if their face is pressed tightly against your body.
• DO NOT TIE THE BABY TOO TIGHTLY TO YOUR BODY.
• Leave enough room for head movements.
• Always ensure the baby's face is free from obstructions.
• If you breastfeed your baby in the carrier, always reposition it after feeding so that your baby’s face is not pressed against your body.
Failure to observe these warnings and instructions could result in serious injury or death.
• Check before each use that all closures, buckles, straps and adjusters are secured.
• Check before each use for torn seams, worn straps and fabrics, and damaged fastenings.
• Do not use the carrier if any parts are missing or damaged.
• The child must face forward until it can hold its head upright.
• This baby carrier is intended exclusively for use by adults when walking, standing or sitting.
• The baby carrier is not suitable for use during sporting activities.
Failure to observe these warnings and instructions may result in serious or even fatal injuries.
• Make sure to position the child, including its legs, correctly in the product.
• Ensure the baby's legs are spread at the seat and the arms are through the arm openings.
• Regularly check that your child is sitting comfortably and securely in the baby carrier.
• To avoid the risk of falling, ensure your child is positioned correctly in the carrier.
• Always keep your baby close to your body until it is properly secured.
• The greatest risk of suffocation exists for premature babies, babies with respiratory problems and babies under 4 months.
• Supervise your child when using the fabric carrier.
• For babies with low birth weight and children with medical conditions, medical advice should be sought before using the product.
• Be aware of hazards in the home environment, e.g., heat sources, spilled hot drinks, etc.
• DO NOT use this fabric carrier if you have a pacemaker, as the magnetic fasteners could interfere with it.
• NEVER use a fabric carrier if your balance or mobility is impaired due to training, fatigue or illness.
• NEVER use a fabric carrier during activities such as cooking and cleaning that involve heat sources or exposure to chemicals.
• NEVER wear a fabric carrier while driving or as a passenger in a motorised vehicle.
• NEVER lie down or go to sleep while carrying your baby in the baby carrier.
• Be careful when bending forward and to the side.
• Your balance may be impaired by your movements or those of your child.
Remove all bags and packaging materials before use.
| Our product code: | 202610480001 |
|---|---|
| joie product code: | V2326AAIND990 |
| EAN/GTIN: | 5056080689319 |
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.
Click to load this video from the YouTube servers. For details see our privacy policy.