- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
- Reboarder with ISOFIX from birth up to approx. 4 years (40–105 cm)
- 360° rotatable for easy getting in and out
- Maximum safety according to i-Size standard (R129)
- Usable rear- and forward-facing with integrated rotation lock
- High comfort thanks to ventilation, recline positions and growing system
Safe, flexible & comfortable on the go
The Joie Signature Reboarder car seat i-Harbour™ Pro is a swivel reboarder with an integrated ISOFIX base that accompanies your child from birth up to approx. 4 years (40–105 cm). It combines the highest safety standards with maximum comfort and particularly easy handling in everyday life.
Flexible thanks to 360° swivel function
A real highlight is the 360° swivel function: you can easily turn the seat towards you to comfortably place or take out your child.
- Rear-facing: from birth up to 105 cm
- Forward-facing: from 76 cm and at least 15 months up to max. 19.5 kg
An integrated swivel lock ensures that you only consciously move the seat into the forward-facing position – for extra safety.
Growing comfort from the start
The i-Harbour™ Pro grows flexibly with your child. The 6-position adjustable headrest can be easily adjusted with just one hand – at the same time, the 5-point harness system is automatically adjusted so that the straps always fit perfectly.
For newborns, a removable insert provides additional support. As your child grows, you can gradually remove this and optimally adjust the seat.
With 5 different recline positions – independent of the travel direction – your child will always find a comfortable sitting or lying position, even on longer journeys.
Pleasant seating climate on every trip
The breathable mesh fabric and integrated ventilation slots in the seat shell ensure optimal air circulation. This keeps it comfortable even on longer car journeys and reduces sweating for your child.
Highest safety according to i-Size standard
The car seat meets the current i-Size standard (R129) and offers comprehensive protection:
- TriProtect™ headrest with IntelliFit™ memory foam for optimal head and neck protection
- Attachable side impact protection element to reduce impact forces
- 5-point harness system for secure hold
The integrated ISOFIX base allows for easy and secure installation in the car. An adjustable support leg with colour indicators reliably shows you whether the seat is correctly installed.
- Reboarder Car Seat i-Harbour Pro
- Reboarder Car Seat i-Harbour Pro
| Recommended age max.: | 48 month(s) |
|---|---|
| Recommended age min.: | 0 month(s) |
| Car seat group: | Group 0+/1 |
| Approved for air travel: | No |
| Features: | Isofix base, Padded shoulder straps, Seat reducer cushion, Side-impact protection, Safety harness |
| Installation direction: | Forward & rear facing |
| Functions: | Adjustable backrest, Rotating, Parent-facing & rear-facing, Grow-along |
| Product group: | 3 |
| Restraint method: | Five-point harness |
| European safety standard: | ECE R129 (i-Size) |
| Cover removable: | Removable |
| Backrest adjustability: | 5x adjustable |
| Headrest adjustability: | 6x adjustable |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 13.4 kg |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Color: | Brown |
| Child's height: | 40 - 105 cm |
| Child's weight: | 0 - 19.5 kg |
| Installation method: | Isofix base, Support leg |
| Product type: | Reboard car seats |
| Material cover: | 100% Polyester |
| Product dimensions (L x W x H): | 77.00 x 52.00 x 69.00 cm |
| Washing instructions: | Hand wash at max. 30 °C |
| Brand: | Joie Signature |
| Shipping Date: | 09.09.2026 |
| Our product code: | 202610440004 |
|---|---|
| Joie Signature product code: | C2521AASDS000 |
| EAN/GTIN: | 5056080624709 |
WARN- & SAFETY INSTRUCTIONS
WARNING!
Make sure that no parts of the child seat get trapped (e.g. in the base or the door)
! If the child restraint system is placed on a car seat with a front airbag, this must be deactivated when the seat is rear-facing.
! IMPORTANT - DO NOT USE FORWARD-FACING BEFORE THE CHILD IS OLDER THAN 15 MONTHS AND
TALLER THAN 75CM.
! The advanced child restraint system may not fit all approved vehicles (installation is usually simulated on computers.
A physical installation is always more accurate and preferable).
Further details can be found in the supplied installation manual.
! All support feet must touch the vehicle floor and all harness straps must be adjusted according to the child's body.
The straps must not be twisted.
! Ensure that the lap belt is positioned as low as possible to securely hold the pelvis.
! This child restraint system should be replaced if it has been subjected to excessive stress in an accident.
An accident can damage it without visible signs.
! Observe the dangers of unauthorised modifications or additions to this product.
Also observe the dangers of not following the installation instructions of the child restraint system manufacturer.
! Children must not be left unattended in the child restraint system.
! Luggage and other items that could cause injury in an accident should be properly secured.
! The child restraint system should NOT be used without the textile parts.
! The textile parts should only be replaced with parts recommended by the manufacturer, as they significantly affect the behaviour of the child restraint system.
! Please also observe the instructions and warnings in the vehicle manufacturer's manual.
Remove all bags and packaging materials before use.
| Our product code: | 202610440004 |
|---|---|
| Joie Signature product code: | C2521AASDS000 |
| EAN/GTIN: | 5056080624709 |