- Free delivery from 50 €
- Fast delivery
- Purchase on account
- Easy returns
The Climatix Plus 75 x 32 cm stroller mattress from Julius Zöllner prevents the development of moisture and mold. The cold foam mattress has excellent lying properties and is optimally ventilated on the underside.
- Material core: cold foam
- Dimensions (LxWxH): 75 x 32 x 5 cm
- Properties: ventilated, point elastic, removable functional cover, suitable for allergy sufferers
Mattress core
The cold foam core has high point elasticity and provides great lying comfort in the stroller. Climate channels on the underside provide the mattress with sufficient fresh air. This prevents the formation of moisture and thus the formation of mold.
Cover
The breathable Baby Fresh & Dry cover absorbs moisture well and releases it quickly. This protects the core of the mattress from moisture and significantly reduces the risk of mold growth. You can remove the functional cover and conveniently clean it in the washing machine.
- Material cover: 69% polyester, 31% cotton
- tested for harmful substances according to Öko-Tex Standard 100
- Care instructions cover: machine washable up to 60 °C
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Brand: | Julius Zöllner |
| Product type: | kinderwagenmatratze |
| Mattress size: | 30-75 cm |
| Airflow & heat dissipation: | Ventilation channels |
| Features: | allergikergeeignet,naesseschutz,punktelastischer-kern |
| Climate comfort: | Extra breathable fabric |
| Product dimensions (L x W x H): | 75 x 32 x 5 cm |
| Material core: | Cold foam |
| Material mattress cover: | Funktionsstoff |
| Cover removable: | Removable |
| Washing instructions: | Machine wash at max. 60 °C |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Ironing: | Do not iron |
| Scope of delivery: | Kinderwagen-Matratze |
| Color: | weiss |
| Our product code: | 062020000053 |
|---|---|
| Julius Zöllner product code: | 1640075320 |
| EAN/GTIN: | 4009250018052 |
| Our product code: | 062020000053 |
|---|---|
| Julius Zöllner product code: | 1640075320 |
| EAN/GTIN: | 4009250018052 |