- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Growing comfort thanks to reversible seat from birth up to 22 kg
- Infant car seat Tulip with side impact protection for tested safety from birth up to approx. 15 months
- Infant car seat adapters included for flexible travel system
- Large puncture-proof rubber wheels with 4-wheel suspension guarantee comfortable rides on city paths and light terrain
- XL sun canopy with UV protection 50+ reliably protects your child
Premium buggy with maximum comfort
The Hauck Comfort N Care is a high-quality everyday companion for city and light terrain. Thanks to the reversible seat unit, your child can either face you or look forward. The extra high backrest, the 3-position adjustable backrest, and the also 3-position adjustable footrest always ensure a comfortable sitting or lying position.
The padded 5-point harness and the removable safety bar provide reliable safety. The extendable XL sun canopy with UV protection 50+ and panorama windows protects against the sun while ensuring pleasant air circulation.
Large puncture-proof rubber wheels combined with 4-way suspension and swivel-lockable front wheels make the buggy particularly manoeuvrable and comfortable. The height-adjustable telescopic handle can be adjusted in four positions. When folded, the stroller stands independently and remains securely locked thanks to the transport lock.
An extra large shopping basket offers space for shopping and essentials. A cupholder is also already included.
Infant car seat for maximum safety from birth
The included infant car seat Tulip from ABC Design accompanies your baby from 45 to 85 cm or up to 13 kg. It meets the current European safety standard and features integrated side impact protection.
You can secure the infant car seat either with a separately available ISOFIX base or with the vehicle seat belt. The integrated 3-point harness keeps your baby safely in the seat, while harness pads prevent pressure marks.
A newborn insert is included for optimal support from 45 cm body height. The height-adjustable headrest grows with your child and always ensures an ergonomic posture. The foldable canopy with UV protection 50+ reliably protects against the sun.
Weighing only 4.1 kg, the infant car seat is comfortable to carry. In combination with the included adapter, it clicks into a practical travel system on the buggy frame – perfect for short trips or spontaneous stops.
- Hauck Buggy Frame Comfort N Care
- Sports Seat - Black
- Infant Car Seat Tulip - Black
- Infant Car Seat Adapter
- Leg Cover - Olive
- Cupholder
- Instructions for Use
- Hauck Buggy Frame Comfort N Care
- Sports Seat - Black
- Infant Car Seat Tulip - Black
- Infant Car Seat Adapter
- Leg Cover - Olive
- Cupholder
- Instructions for Use
| Recommended age max.: | 48 month(s) |
|---|---|
| Recommended age min.: | 0 month(s) |
| Carrycot: | Not included - available as accessory |
| Bumper bar: | Included & removable and swivel |
| Product group: | 3 |
| Handle type: | Handlebar |
| Age recommendation: | From birth onwards |
| Rear wheels: | Removable |
| Safety harness: | Five-point harness |
| Handlebar type: | Adjustable - telescoping |
| Quantity of wheels: | 4 |
| Max. child weight: | 22 kg |
| Footrest position: | 3x adjustable |
| Reversibility: | Yes - reversible seat |
| Diameter of rear wheels: | 30.50 cm |
| Diameter of front wheels: | 20.50 cm |
| Weight: | 13.4 kg |
| Color: | Black |
| Backrest: | 3x adjustable (to lie-flat position) |
| Front wheels: | Lockable, Swivel |
| Handle height: | 92 cm - 107 cm (Adjustable - telescoping) |
| Product dimensions (L x W x H): | 87.50 x 60.00 x 107.50 cm |
| Folded dimensions (L x W x H): | 72.50 x 60.00 x 36.00 cm |
| Brand: | Hauck |
| Shipping Date: | 28.04.2026 |
| Our product code: | 202610670002 |
|---|---|
| Hauck product code: | Set 1671 |
| EAN/GTIN: | 4251209128439 |
WARNING AND SAFETY INSTRUCTIONS
Buggy:
WARNING
»Never leave the child unattended.
»Before use, ensure that all locks are engaged.
»Make sure the child is out of reach when unfolding and folding the buggy to avoid injury.
»Do not let the child play with the product.
»Use a safety harness as soon as the child can sit independently.
»Always use the restraint system.
»Before use, ensure that the stroller attachment or seat unit or the car seat fastening elements are correctly locked in place.
»This product is not suitable for jogging or skating.
Infant carrier:
WARNING!
Do not use the child seat on a seat with an active front airbag.
This is a child restraint system of the i-Size category.
It is approved according to Regulation No. 129 for use on vehicle seats that are suitable for i-Size restraint systems as specified by the vehicle manufacturer in the vehicle manual.
If in doubt, contact the child restraint system manufacturer or retailer.
It is suitable for babies and children from birth up to approx. 15 months (0-13 kg body weight).
• Correct installation is likely if the vehicle manufacturer states in the vehicle manual that the vehicle is suitable for a “universal” child restraint system of this age group.
• This child restraint system is classified under stricter conditions than “universal” compared to earlier models that do not carry this notice.
• In case of doubt, please contact the manufacturer or seller of the child restraint system.
• The safety of the child seat is only guaranteed by the manufacturer if used by the first purchaser. For this reason, it is not recommended to buy a second-hand seat.
• The child car seat should not be used more than 5 years after purchase. The quality of the seat may be imperceptibly impaired by heavy use.
• Use the child seat only on forward-facing car seats.
• Folding car seats must be securely locked.
• If the child seat is installed on the front passenger seat, the passenger seat must be pushed as far back as possible.
• The child seat must not be used on car seats with airbag protection. Deactivate the airbag if necessary (ask your car dealer).
• The backrest of the front passenger seat must be set to a fully upright position. An adjustable headrest must be pushed to the lowest position.
• The child seat must not be caught in the car door or folding seats; no heavy objects may lie on the child seat.
• Never hold your baby on your lap in the car. You cannot hold your baby against the immense forces released in an accident.
• Never place the car belt around yourself and the child.
• No modifications may be made to the child seat or the belts.
• Ensure that the car safety belt is not damaged and fully functional.
• All belts intended to secure the restraint system must be tightened. The belts holding the child must be snug. Make sure these belts are not twisted.
• Never leave your baby in the child seat for too long. Although the child seat offers optimal comfort, your child must regularly lie on their tummy. This supports healthy development.
• To avoid unnecessary heat stress for your child, the infant seat should not be exposed to direct sunlight when not in use. Parts of the child seat could become hot and burn your child.
• Use the child seat even on short trips.
Most accidents happen here.
• Never leave your child unattended in the child seat or in the car.
• Set a good example and always fasten your seatbelt.
• Encourage your child never to play with the buckle.
• Take short breaks on long journeys so your child can recover from the strain of travel outside the vehicle.
• To ensure your child’s safety, please read this instruction manual carefully,
and follow the specified installation instructions precisely.
• The child seat is tested and approved according to the European safety standard ECE R129. It is suitable for babies and children from birth up to approx. 15 months (0-13 kg body weight).
• The child seat can only guarantee safety if used correctly.
• The child seat can be secured with a three-point automatic belt both on the front passenger seat and on the rear seats, provided it complies with Regulation ECE R16 or an equivalent standard.
We recommend placing the seat on the back seat.
• The infant seat must not be secured with the lap belt alone.
• In the car, the child seat must always be secured with the car belts, even if no child is in it.
• A loosely fitted seat can injure vehicle occupants in an emergency brake or accident.
• Children have a strong urge to move and should therefore always remain strapped in the infant seat, even outside the car.
• Ensure the seat is not damaged by being pinched in the vehicle door, rotating car seats, objects placed on the child seat (e.g., luggage) or similar.
• Do not make any changes to your child seat. The safety of the seat could be compromised.
• After an accident (even at low impact speeds over 10 km/h), damage may have occurred to the car child seat that is not necessarily visible. In this case, the car child seat must be replaced. Please dispose of it properly.
• We recommend checking before purchasing the child seat whether it can be installed properly.
• Ensure that all luggage and objects that could injure occupants in the event of an accident or sudden braking are properly secured.
• Never place the child seat with the child in it on an elevated surface such as a table, work surface, bed or shopping trolley.
The seat with the baby inside could fall.
• The instruction manual should be kept in the designated storage compartment of the child seat.
• The child restraint system must not be used without the fabric cover.
• Since the fabric covers are an essential part of the restraint system, they may only be replaced with fabric covers recommended by the manufacturer.
• Keep the instruction manual in the designated compartment.
• Consult your vehicle manual for the position of the Isofix anchorages and the correct installation of i-Size restraint systems.
Remove all bags and packaging materials before use.
| Our product code: | 202610670002 |
|---|---|
| Hauck product code: | Set 1671 |
| EAN/GTIN: | 4251209128439 |