- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Hauck Stroller Fly N Care - Green
- Seat pad
- Infant car seat adapter
- Carrying bag
- Carrying strap
- Instruction manual
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Color: | Green |
| Recommended age min.: | 0 month(s) |
| Recommended age max.: | 48 month(s) |
| Shipping Date: | 08.05.2026 |
| Brand: | Hauck |
| Suitable terrains: | Paved even areas |
| Features: | Handlebar, Bumper bar, Seat pad, Shopping basket, Carry bag |
| Functions: | Adjustable backrest, Foldable, Adjustable footrest |
| Handbrake: | Not available |
| Bumper bar: | Included & removable and swivel |
| Suspension: | Available |
| Handle type: | Handlebar |
| Age recommendation: | From birth onwards |
| Rear wheels: | Not removable |
| Type of tires: | EVA tires |
| Safety harness: | Five-point harness |
| Handlebar type: | Not adjustable |
| Quantity of wheels: | 4 |
| Max. child weight: | 22 kg |
| Footrest position: | 2x adjustable |
| Reversibility: | No |
| Diameter of rear wheels: | 16.00 cm |
| Diameter of front wheels: | 14.00 cm |
| Weight: | 7.5 kg |
| Backrest length: | 51.00 cm |
| Seat hood: | With peep window, With ventilation holes |
| Front wheels: | Lockable, Not removable, Swivel |
| Product type: | Travel pushchairs |
| Handle height: | 100 cm (Fixed height) |
| Seat surface (L x W): | 19.00 x 32.50 cm |
| Product dimensions (L x W x H): | 80.00 x 45.00 x 100.00 cm |
| Folded dimensions (L x W x H): | 24.50 x 45.00 x 55.00 cm |
| Our product code: | 202500002508 |
|---|---|
| Hauck product code: | 160534 |
| EAN/GTIN: | 4007923160534 |
| Our product code: | 202500002508 |
|---|---|
| Hauck product code: | 160534 |
| EAN/GTIN: | 4007923160534 |