- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Hauck Stroller Lite N Care - Olive
- Carrying Strap
- Instructions for Use
| Product group: | 3 |
|---|---|
| Color: | Green |
| Recommended age min.: | 0 month(s) |
| Recommended age max.: | 48 month(s) |
| Shipping Date: | 14.05.2026 |
| Brand: | Hauck |
| Cocoon: | Not available |
| Suitable terrains: | Paved even areas |
| Carrycot: | Not available |
| Handbrake: | Not available |
| Bumper bar: | Included & removable |
| Suspension: | Available |
| Handle type: | Handlebar |
| Age recommendation: | From birth onwards |
| Rear wheels: | Removable |
| Type of tires: | EVA tires |
| Safety harness: | Five-point harness |
| Locking brake: | Foot-operated (shoe-friendly) |
| Handlebar type: | Not adjustable |
| Quantity of wheels: | 4 |
| Cover removable: | Removable |
| Max. child weight: | 22 kg |
| Footrest position: | 2x adjustable |
| Reversibility: | No |
| Diameter of rear wheels: | 15.00 cm |
| Diameter of front wheels: | 13.00 cm |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 5.5 kg |
| Backrest length: | 51.00 cm |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Backrest: | Steplessly adjustable (to lie-flat position) |
| Main material: | Carbon material |
| Seat hood: | Extendable, With peep window, With ventilation holes |
| Front wheels: | Removable |
| Product type: | Sport pushchairs, Travel pushchairs |
| Handle height: | 100 cm (Fixed height) |
| Material cover: | 100% Polyester |
| Seat surface (L x W): | 24.00 x 34.00 cm |
| Product dimensions (L x W x H): | 100.00 x 43.50 x 89.00 cm |
| Additional care instructions: | Wipeable with a damp cloth |
| Washing instructions: | Hand wash at max. 30 °C |
| Folded dimensions (L x W x H): | 52.00 x 43.50 x 21.50 cm |
| Reclining surface of seat (L x W): | 88.00 x 34.00 cm |
| Our product code: | 202500002513 |
|---|---|
| Hauck product code: | 160589 |
| EAN/GTIN: | 4007923160589 |
WARN- & SAFETY INSTRUCTIONS
WARNING!
WARNING
» Never leave the child unattended.
» Before use, make sure all locks are engaged.
» Ensure the child is out of reach when unfolding and folding the stroller to avoid injuries.
» Do not let the child play with the product.
» Use a safety belt as soon as the child can sit independently.
» Always use the restraint system.
» Before use, ensure the stroller attachment or seat unit or the car seat fastening elements are correctly locked.
» This product is not suitable for jogging or skating.
IMPORTANT INFORMATION
» [B] This stroller is suitable for 1 child from 0 months up to 48 months or up to a weight of 22 kg.
» For use with newborns, the lowest position of the backrest/lying position is recommended.
» When placing or removing children, the parking brake must be engaged.
» The maximum load for the basket is 3 kg.
» The maximum load for bottle holders, bags, and storage compartments must not exceed 1 kg.
» Any loads attached to the handlebar, the back of the backrest, and the sides of the stroller
affect the stability of the stroller.
» Accessories not approved by the manufacturer must not be used.
» Use only original spare parts offered or recommended by the manufacturer!
» The use of a purchased platform is not recommended.
» Always use the parking brake as described or shown when leaving the stroller.
» Always use the crotch strap in combination with the pelvic belt.
» [B]EN 1888-2:2018 + A1:2022
CARE AND MAINTENANCE
» Please observe the textile labelling.
» Regularly check the functionality of brakes, wheels, locks, connectors, harness systems, and seams.
» Do not expose the product to intense sunlight.
» To prevent rust, the product must be dried after use in rain or snow and the wheels maintained with lubricants.
» Clean, maintain, and inspect this product regularly.
WARRANTY
Please check the delivery contents within 30 days of purchase; later claims are excluded.
No warranty is provided for:
» Signs of wear and damage due to excessive use
» Damage caused by improper or incorrect use
» Damage caused by faulty assembly or commissioning
» Damage caused by negligent handling or lack of maintenance
» Rust: The frame is rust-protected. Rust spots may appear if maintenance is inadequate.
» Wheels: Stroller wheels are not balanced and may therefore have slight runout. Worn wheels are natural wear and tear.
Remove all bags and packaging materials before use.
| Our product code: | 202500002513 |
|---|---|
| Hauck product code: | 160589 |
| EAN/GTIN: | 4007923160589 |