- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
<br/>
<br/>
| Cocoon: | Not available |
|---|---|
| Suitable terrains: | Paved even areas |
| Carrycot: | Not available |
| Features: | Handlebar, Leather handlebar, Bumper bar, Swivel wheels, Seat pad |
| Functions: | Adjustable backrest, Adjustable footrest, Reclining function |
| Handbrake: | Not available |
| Bumper bar: | Included & removable |
| Suspension: | Available |
| Product group: | 3 |
| Handle type: | Handlebar |
| Age recommendation: | From birth onwards |
| Rear wheels: | Not removable |
| Type of tires: | Standard rubber tires |
| Safety harness: | Five-point harness |
| Locking brake: | Foot-operated |
| Handlebar type: | Not adjustable |
| Quantity of wheels: | 4 |
| Cover removable: | Removable |
| Max. child weight: | 22 kg |
| Footrest position: | 3x adjustable |
| Reversibility: | No |
| Diameter of rear wheels: | 18.00 cm |
| Diameter of front wheels: | 13.00 cm |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 7.2 kg |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Color: | Beige, Grey |
| Backrest: | Steplessly adjustable (to lie-flat position) |
| Main material: | Aluminium |
| Seat hood: | Extendable, With peep window, With ventilation holes |
| Front wheels: | Not lockable, Swivel, Removable |
| Product type: | Pushchairs, Sport pushchairs, Travel pushchairs |
| Handle height: | 105 cm (Fixed height) |
| Material cover: | 100% Polyester |
| Product dimensions (L x W x H): | 105.00 x 51.50 x 81.00 cm |
| Washing instructions: | Hand wash at max. 30 °C |
| Folded dimensions (L x W x H): | 58.00 x 51.50 x 34.00 cm |
| Reclining surface of seat (L x W): | 84.00 x 31.00 cm |
| Brand: | Hauck |
| Shipping Date: | 07.05.2026 |
| Our product code: | 202500002634 |
|---|---|
| Hauck product code: | 160251+670026 |
| EAN/GTIN: | 4251209126275 |
WARNING
» Never leave the child unattended.
» Make sure before use that all locks are engaged.
» Ensure the child is out of reach when folding and unfolding the stroller to avoid injury.
» Do not allow the child to play with the product.
» Use a safety belt as soon as the child can sit independently.
» Always use the restraint system.
» Make sure before use that the stroller attachment or seat unit or car seat fastening elements are correctly locked.
» This product is not suitable for jogging or skating.
IMPORTANT INFORMATION
» This stroller is suitable for 1 child from 0 months up to 48 months or up to a weight of 22 kg.
» This stroller is designed for one child and may only be used to transport one child.
» For use with newborns, the lowest position of the backrest/lying position is recommended.
» When placing or removing children, the parking brake must be applied.
» The maximum load weight for the basket is 3 kg.
» The maximum load weight for bottle holders, bags, and storage compartments must not exceed 1 kg.
» Any loads attached to the handlebar, the back of the backrest, or the sides of the stroller affect the stability of the stroller.
» Accessories not approved by the manufacturer must not be used.
» A stroller attachment with a length of less than 800 mm (carrycot) is suitable for a child who cannot sit independently, cannot turn around, and cannot push up on hands and knees. Maximum child weight: 9 kg. An additional mattress is not permitted.
» Use only original spare parts offered or recommended by the manufacturer!
» The use of an aftermarket platform is not recommended.
» Car child seats used in conjunction with a chassis do not replace a cradle or a cot. If your child needs to sleep, they should be placed in a suitable cradle or bed.
» Always use the parking brake as described or shown when leaving the stroller.
» Always use the crotch strap in conjunction with the pelvic belt.
» EN 1888-2:2018 + A1:2022
| Our product code: | 202500002634 |
|---|---|
| Hauck product code: | 160251+670026 |
| EAN/GTIN: | 4251209126275 |