- Free Shipping
- Fast delivery
- Purchase on account
- Height-adjustable car seat for maximum closeness to your baby
- Flexible 2-in-1 set with carrycot and sports seat usable up to 22 kg
- 3 height levels for everyday use, feeding and intense bonding moments
- Extra-large carrycot with comfortable lying surface and ventilation windows
- Stylish design of the Joie Signature line with high-quality materials
Closeness, Comfort & Style Combined
With the Joie 2in1 combi stroller Vinca you get a well-thought-out set that accompanies you and your baby from the very beginning. This comfortable and stylish duo literally brings you eye to eye in everyday life – for more closeness, comfort and flexibility.
At Eye Level with Your Baby
A special highlight is the 3-level height-adjustable frame construction. With just one hand movement, you can bring your baby closer to you – perfect for intimate moments, relaxed feeding or soothing cuddles.
- Top: maximum closeness for newborns
- Middle: flexible for on the go
- Bottom: ideal e.g. in cafés or restaurants
Additionally, you can adjust the push bar individually to your height, while the carrycot or seat can be easily reclined.
Comfort from the Start
The extra-large carrycot Ramble XL offers your baby plenty of space and comfort. The soft lying surface ensures relaxed sleeping, while two large mesh windows provide optimal air circulation.
This way, your baby can not only sleep peacefully but also comfortably explore their surroundings.
Grows with Your Child into Toddler Age
As soon as your child grows, you simply switch to the seat unit. This can be used both rear-facing (looking towards you) and forward-facing.
The 5-position adjustable backrest and the 2-position adjustable leg rest allow for an almost flat lying position – ideal for naps on the go.
The XXL hood with UV protection 50+ reliably protects against sun, wind and light rain.
Gentle Ride on Any Surface
The puncture-proof, foam-filled PunctureProof™ tyres, together with the all-wheel suspension and Flex Comfort seat, provide a particularly smooth ride – whether in the city or on uneven terrain.
Safety & Everyday Practicality
For safety and easy handling, the following features provide support:
- magnetic Autoclick™ 5-point harness for quick fastening
- ShoeSaver™ brake – conveniently operated from above
- colour indicator to check the brake function
The large shopping basket with compartments offers enough space for everything you need in everyday life – from changing bag to shopping.
- Signature 2in1 Combi Stroller Vinca
- Carrycot Ramble XL
- Sports Seat
- Adapter
- Rain Cover
- Signature 2in1 Combi Stroller Vinca
- Carrycot Ramble XL
- Sports Seat
- Adapter
- Rain Cover
| Recommended age max.: | 48 month(s) |
|---|---|
| Recommended age min.: | 0 month(s) |
| Cocoon: | Not available |
| Suitable terrains: | Countryside and forest |
| Carrycot: | Included |
| Features: | Adapter, Big wheels, Carrycot, Handlebar, Mattress, Pushchair seat unit, Rain cover, Bumper bar, Safety harness, Shopping basket, Swivel wheels, Leather handlebar |
| Functions: | Adjustable backrest, Collapsible, Adjustable footrest, Height-adjustable handlebar, Height-adjustable, Swivel Seat, Parent-facing & rear-facing, Reclining function |
| Handbrake: | Not available |
| Bumper bar: | Included & removable and swivel |
| Suspension: | Available |
| Product group: | 3 |
| Handle type: | Handlebar |
| Age recommendation: | From birth onwards |
| Rear wheels: | Removable |
| Type of tires: | Standard rubber tires |
| Safety harness: | Five-point harness |
| Locking brake: | Foot-operated (shoe-friendly) |
| Handlebar type: | Adjustable - telescoping |
| Quantity of wheels: | 4 |
| Cover removable: | Removable |
| Max. child weight: | 22 kg |
| Footrest position: | 3x adjustable |
| Reversibility: | Yes - reversible seat |
| Diameter of rear wheels: | 28.00 cm |
| Diameter of front wheels: | 24.00 cm |
| Ironing: | Do not iron |
| Weight: | 13 kg |
| Backrest length: | 48.00 cm |
| Carrycot weight: | 3.70 kg |
| Tumble drying: | Do not tumble dry |
| Color: | Black, Brown |
| Backrest: | 4x adjustable (to lie-flat position) |
| Main material: | Aluminium, Polyester |
| Seat hood: | Extendable, With peep window, With sun visor, With ventilation holes |
| Front wheels: | Lockable, Swivel, Removable |
| Product type: | Strollers, Sport pushchairs |
| Handle height: | 102 cm - 108 cm (Adjustable - telescoping) |
| Hood carrycot: | Extendable, With peep window, With ventilation holes |
| Material cover: | 100% Polyester |
| Seat surface (L x W): | 32.00 x 35.00 cm |
| Product dimensions (L x W x H): | 97.00 x 60.00 x 108.00 cm |
| Additional care instructions: | Mit feuchtem Tuch abwischbar |
| Washing instructions: | Machine wash at max. 30 °C |
| Folded dimensions (L x W x H): | 86.00 x 60.00 x 52.00 cm |
| Lying surface of carrycot (L x W): | 75.00 x 30.00 cm |
| Reclining surface of seat (L x W): | 90.00 x 32.00 cm |
| Brand: | Joie Signature |
| Shipping Date: | 16.04.2026 |
| Our product code: | 202610450004 |
|---|---|
| Joie Signature product code: | S2214EASDS000 |
| EAN/GTIN: | 5056080622972 |
WARNINGS & SAFETY INSTRUCTIONS
WARNING!
Always use the harness system.
! Ensure before use that all locks are engaged.
! The child must not play with this product.
! Check before use that the stroller, seat unit or child seat is properly attached.
! The product must be assembled by an adult.
! Always place only one child at a time in the stroller. The stroller is suitable for children from birth up to a maximum weight of 15 kg facing backwards and from birth up to a weight of 22 kg or an age of 4 years, whichever comes first, facing forwards.
! Using the stroller with a child weighing more than 15 kg facing backwards or more than 22 kg facing forwards causes excessive wear on the stroller and overloads it.
! To avoid dangerous instability, load the storage basket with a maximum of 4.5 kg.
! Never leave the child unattended.
! Always place only one child at a time in the stroller. Never place wallets, shopping bags, parcels or accessories on the push handle or the hood.
! Use only accessories approved by the manufacturer.
! Use only spare parts supplied or recommended by the manufacturer.
! To avoid injury, ensure that the child is not nearby when folding or unfolding this product.
! Do not jog or skate while using this product.
! Newborns should be transported lying down; incline the backrest to a horizontal position.
! The brake system must be engaged when placing or removing children.
! If you use the stroller with a baby car seat, ensure that your child does not sleep in it or sit in it for too long. If your child is tired, place them in the carrycot, a crib or a baby bed.
! The carrycot must no longer be used once the child is able to sit up independently, turn over or support themselves on hands and knees.
Maximum child weight: 9 kg.
! Do not add any additional mattress unless recommended by the manufacturer.
! Any load attached to the push handle and/or the back of the backrest and/or the sides of the vehicle affects the stability of the vehicle.
! The maximum carrying capacity of the storage bag on the backrest is 0.45 kg.
Carrycot Ramble XL
Only for children up to max. 9 kg.
! Do not use the carrycot once your child can sit upright, crawl or turn over independently.
! Place the carrycot only on stable, level and dry ground.
! Do not leave your child unattended near the carrycot.
! Do not use the carrycot if parts are damaged or missing.
! Do not modify the product or use components or accessories from other manufacturers.
! Ensure the carrycot is not placed near hazards such as electrical cables, heat sources or open flames.
! Regularly check the handles and underside of the carrycot for damage and wear.
! Use only the mattress supplied with the carrycot; do not add another mattress.
! The carrycot is not intended for extended sleeping periods. If your child needs to sleep, place them in a suitable cot.
! Do not leave the child unattended. Always keep within sight.
! Never use the carrycot on a stand.
! Ensure the child's head is not lower than their body.
! Before carrying or lifting the carrycot, check that the handle is correctly adjusted.
Remove all bags and packaging materials before use.
| Our product code: | 202610450004 |
|---|---|
| Joie Signature product code: | S2214EASDS000 |
| EAN/GTIN: | 5056080622972 |